Pembe Yastık

Mobilya, Dekorasyon, Ev Aksesuarları

Ressam Hüseyin Yüce

30 - Ekim - 2012

( Kütahya-Göveçci, 1928 )
Devletin açtığı gece kurslarında, alfabeyi öğrendi. İlk derslerini, aynı zamanda hattat olan köy imamından aldı. Bu “ilk aşinalık, resim melekesinin temelini” oluşturdu. Resim öğretmeni Necati Astarcıoğlu’nun özendirici etkisiyle, resim yapmaya başladı. İlkokul alfabesinden çizdiği İsmet Paşa portresiyle, bir orman peyzajı, ilk resimleri oldu.

Resim çalışmalarına giderek hız kazandırdı. Doğa konularını ele aldığı resimleri, onu bu türe yönlendirici bir katkı sağladı. İlk sergisini, 1965’te Kütahya’da (Devlet Galerisi) açtı.

1968’de Ankara’da (Devlet Galerisi) açtığı ikinci sergisi, sanat çevrelerinin dikkatini çekti. Hindistan, Romanya, Mısır, Finlandiya, Çekoslovakya, Monako ve Fransa’da düzenlenen uluslararası naif ressamlar sergilerinde yer aldı.

Sanat özellikleri:
Herhangi bir akademik öğrenim görmeden, iç güdülerinin yönlendirici etkisiyle resim yapan ve bu nedenle safyürek (naif) olarak adlandırılan ressamlar gurubunun, Türkiye’deki önemli temsilcileri arasında yer alır.

Titiz bir resim işçiliği, doğa sevgisi ve yöre yaşamına tutkusuyla biçimlenen resimlerinde, ince dallı ağaçlar, büyüsel bir sessizliğe bürünmüş köy evleri sık işlediği konulardır.

2 Yorum

  1. Mine diyor ki:

    Çok hoş ve çok güzel bir tanıtım olmuş. Naif ressam!lığın anlamını ve dünyadaki kabul görürlüğünü ilk defa fark etmemi sağladınız. Resimler, tablolar evlerin vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Ancak pek çoğumuz yeterli bilgimiz olmadığından sadece gözümüze hoş gelen ortamı bütünleyen resimleri çerçeveleyip duvarlarımıza asarız. Sitenizde böylesi bilgilere ara ara yer vermeniz gerçekten faydalı olacaktır. Tekrar teşekkürler…

    • pembeyastik diyor ki:

      Yorumunuz beni çok memnun etti. Kültürümüze ait sanatçılara sitede yer vermeyi düşünüyorum. Çok teşekkürler

Bir yorum yazın

*

Bizi Takip Edin