Pembe Yastık

Mobilya, Dekorasyon, Ev Aksesuarları

Charles Eames

2 - Ocak - 2011

Charles Eames  (1907-1978) ABD

Charles Eames St. Louis, Missouri’de doğmuş ve Washington Üniversitesi’nde Mimarlık okumuştur. 1936‘da, daha sonraları kendisinin hoca olarak çalışacağı, Michigan Üniversitesi’nden ‘Cranbrook Academy of Arts’ da okumak üzere burs kazanmıştır. Sınıf arkadaşları arasında Harrz Bertoia, Eero Saarinen ve 1941’de evlendiği Ray Kaiser sayılabilir.

II. Dünya savaşı sırasında eşiyle beraber Amerikan donanması için kontraplaktan kol ve bacak kırık tahtaları üretmişlerdir. Bu proje için buldukları yeni metotla kat kat yapıştırılmış kontraplakları 3 boyutlu şekillendirmişlerdir.

1940 yılında Charles Eames ve Eero Sarien Modern Art Müzesinin ‘Organic Design in Home Furnishing’ yarışmasını kazanmışlardır. 1946 yılında Modern Art Müzesinde ilk kişisel sergisini sunmuştur.

Charles ve Ray Eames üretici Herman Miller ile çok yakın çalışmışlar ve hep beraber ilerici, rasyonel mobilya dizaynları üretmişlerdir. Daha sonra film yapımcılığı, fotoğrafçılık ve sergi organizatörlüğü gibi işlerde yapmıştır. Başlıca müşterileri arasında ABD hükümeti, IBM şirketler grubu sayılabilir.

Charles Eames’ in çalışmalarından bazı örnekler

Bir yorum

  1. Lisa diyor ki:

    The blog is cool

Bir yorum yazın

*

Bizi Takip Edin